Teamet

Management & Research Team Geztio

Lars-Börje “Bulan” Eriksson

CEO

Grundare och före detta VD för ÅRE Destination, OS-medaljör i Super-G, Calgary och över 20 års erfarenhet som företagare och VD inom sport, turism och outdoor.

+46 (0)70 -586 60 60

bulan@gezt.io

Henrik Jansson

CMO

20+ års erfarenhet av evenemang, sponsring, idrott & kommunikation. Världsmästare i snowboard 1999. Henrik har tidigare varit delägare i kommunikationsbyrån Fieldwork och chef för kultur, fritid & idrott i Östersunds kommun.

+46 (0)70 -533 20 77

henrik.jansson@gezt.io

Magnus Ling

Chair of the board

Magnus har de sista 10 åren varit VD för STF i Sverige och ett stort kontaktnät inom turism samt har en lång och bred erfarenhet från företagande.

+46 (0)73-830 77 67

magnus.ling@gezt.io

Peter Nyström

Tf CFO

Kunnig ingenjör och finansanalytiker med praktisk erfarenhet av verksamhet och strategisk utveckling. Lång internationell erfarenhet och stort intresse för att arbeta med utveckling av företag och organisationer.

+46 (0)70-391 36 28

peter@swap.se

Andreas Åström

Board member

Affärsutvecklare och investerare med 20 års erfarenhet inom IT-branschen. Startat och sålt företag.

Wolfram Höpken

Professor

Professor i affärsinformatik och tidigare 10 år som systemingenjör på Amadeus Global Travel Distribution.

Maria Lexhagen

Professor

20 års erfarenhet av forskning inom e-turism, destinationsutveckling, marknadsföring och kundbeteende. Tidigare centrumledare på ETOUR. Styrelsemedlem.

Matthias Fuchs

Professor

Professor i turism vid ETOUR. Internationellt erkänd forskare inom e-turism, marknadsföring och destinationsutveckling.

Tatiana Checkalina

Researcher

Turismforskare som är specialiserad på varumärkesundersökningar inom turism och upplevelser.

Marketing & Sales Team

Henrik Jansson

CMO

20+ års erfarenhet av evenemang, sponsring, idrott & kommunikation. Världsmästare i snowboard 1999. Henrik har tidigare varit delägare i kommunikations-byrån Fieldwork och chef för kultur, fritid & idrott i Östersunds kommun.

+46 (0)70 -533 20 77

henrik.jansson@gezt.io

Anders Nobrant

CXO

Chief Experience Officer. Med över 30 år som entreprenör inom IT och Telekombranschen har Anders startat upp, utvecklat och sålt flera bolag. Anders huvudämnen är affärsutveckling och försäljning och han har ett stort nationellt nätverk.

+46 70-627 29 27‬

anders.nobrant@gezt.io

Martin Godenius

Business Developer / Key Account Manager

Affärsutvecklare med många års erfarenhet inom besöksnäringen, bl.a. inom Visita och Malmö Aviation. Ägare av Triconor AB. 

martin.godenius@gezt.io

Rebecca Wallander

Assistant Business & Content Developer

Student på Turism och Destinationsutveckling vid Mittuniversitetet i Östersund.

rebecca.wallander@gezt.io

Communication & Content Team

Mats Lennartsson

COMM MGR

Senior affärs-, marknads- och informationschef. Mats har arbetat som journalist och har stor erfarenhet av destinations och kommunikationsledning i bl.a. fjällvärlden.

+46 70-627 29 27‬

Emmeli Sjölander

Content Developer & Digital System Manager

Innehålls och webbutvecklare med erfarenhet av digital kommunikation och kundrelationer inom olika branscher. Administratör för digitala produkter och system, t.ex. i iTicket och Citybreak.

emmeli.sjolander@gezt.io

Klas Earlingh

Project Manager

Senior informationsarkitekt, projektledare, designer och med en master i kundrelationer. Erfarenhet av att äga och driva byråer.

Development Team

Jacob Nobrant

Lead Developer

jacob.nobrant@gezt.io

Pierre Hagelberg

Developer

pierre.hagelberg@gezt.io

Henrik Wikström

Developer

Henrik har jobbat med utveckling de senaste 20 åren. Han utvecklar iOS-appen och webbversionen av Conqr CMS.

Alexandra Djenfer

Developer Coordinator

Projektkoordinator och fotograf med en bakgrund inom digital kommunikation. 

alexandra.djenfer@gezt.io

Dimitri Keil

Data Scientist

10 år som datavetare, erfarenhet från privat sektor, vetenskapliga projekt och statligt finansierade organisationer. Har en MS i företagsinformatik från UAS Ravensburg-Weingarten. I Geztios team på heltid sedan 2016.

dimitri.keil@gezt.io